Úraz chodce a nároky na odškodnění

Dobrý den, měla jsem minulý týden dopravní nehodu - do mě jako chodce na parkovišti nacouvala řidička auta a způsobila mi zlomeninu ruky - člunkové kosti v zápěstí. S jednou rukou budu dle informace doktora vyřazena z provozu 2-4 měsíce. Vše šetří policie jako trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Můj dotaz zní: jakým způsobem a do kdy musím podat žádost o náhradu škody, zda policii nebo pojišťovně řidičky a na co všechno mám nárok? Bolestné asi vyčíslí lékař, náklady na pomoc při mé práci OSVČ - účetní a při zvládání domácnosti, psa, kočky, zahrady atd. si vyčíslím asi sama, ale mám nárok i na duševní újmu? S letošním létem se můžu rozloučit, nemůžu jet na plánovanou cyklistickou dovolenou, nemůžu se koupat atd. Jakým způsobem se tyto peníze počítají? Děkuji za odpověď.

Autor dotazu: Jana Procházková

Vážená paní Procházková,

děkejeme za váš dotaz. Pokud budete nároky uplatňovat v rámci trestního řízení, je potřeba je vyčíslit a uplatnit nejpozději před zahájením hlavního líčení. Soudci v trestním řízení však o těchto, hlavně nemajetkových nárocích obvykle rozhodují neradi, a odkazují poškozené na civilní řízení. Proto se nároky standardně paralelně řeší i přímo s pojišťovnou viníka, případně viníkem. Část nároků je řešena v rámci odškodnění vytrpěné bolesti, část potom v rámci ztížení společenského uplatnění. Pokud prokážete i psychickou újmu, lze nárokovat i tu. Ta se nijak nepočítá, je to individuální, a je těžké ji uplatnit. Většinou se poškození musejí o tento nárok soudit. Pokud v souvislosti s následky nehody navštěvujete psychologa nebo psychiatra, lze uvažovat i o odškodnění této nemajetkové újmy na zdraví. Samozřejmostí je ušlá mzda, majetková škoda a náklady spojené s léčením.

Jednuše se to řekne, hůře se však všechny nároky vyčislují a uplatňují. Největší problém bývá v tom, že ošetřující lékaři, kteří posudky standardně zpracovávají, nemají na přípravu kapacitu, někdy ani potřebné znalosti (od dubna 2014 se používá nová metodika, kterou ne všichni lékaři plně ovládají), a to zraněné účastníky dopravních nehod v konečném důsledku velmi poškozuje. Pokud je nehodový děj nesporný a bude se řešit pouze výše trestu pro viníka, bývá nejsnažší řešit nároky přímo s pojišťovnou. Nicméně vyžadovalo by to podrobnější analýzu podkladů. Zároveň je třeba počítat s obstrukcemi pojišťovny, ta chce platit co nejméně.

Naprostá většina klientů, které zastupujeme, získavají v konečném důsledku podstatně vyšší odškodnění, než když bojují s viníkem, resp. pojišťovnou sami. Máme vlastní spolupracující znalce a advokáty. Pokud máte zájem o bližší informace k podmínkám řešení nároků poškozených přes naši společnost, kontaktujte mě. Po doložení základní dokumentace vám přpravíme s kolegy individuální nabídku.

Poradna poškozeného


Reference

Dopravní nehoda a odškodnění za újmu na zdraví

Paní Simona utrpěla trvalé náslekdy po dopravní nehodě. Pomohli jsme jí získat odškodnění několik set tisíc korun.  

Originál reference v příloze

Napište nám

Ozveme se Vám do 24hodNavštivte oblast svého zájmu


e-pracovniuraz.cz e-dopravninehoda.cz e-nahradaskody.cz e-odskodneni.cz

Kontakt

European Compensation Services s.r.o.

Praha 1, Revoluční 1082/8, PSČ 110 00

Email: info@eucs.cz
Volejte zdarma: 800 611 711

Napište nám
Naše webové stránky používají soubory cookies za účelem zlepšení uživatelské zkušenosti. Pokračováním souhlasíte s nastavením cookies.
Toto nastavení budete moci kdykoliv změnit. Souhlasím