Tag: psychická újma

Odškodnění pro chodce sraženého na přechodu

Jako chodce mně na přechodu srazilo auto.

Autor dotazu: Miroslav K.

Dobrý den,

děkujeme za váš dotaz. Protože jsme na základě vašeho telefonického upřesnění zjistili, že nedostáváte ani dávky v nemoci a zůstal jste zcela bez prostředků, je třeba ve věci vaší dopravní nehody co nejdříve konat. Navrhujeme tedy schůzku u vás ve Zlíně, na  které bychom podrobně probrali veškeré vaše nároky  a zároveň i podmínky řešení. Jak jsme již v telefonátu zmínili, máte nárok na ušlou mzdu. Jako poškozený máte také nárok na bolestné a další nároky  např. nárok na náhradu věcné škody, pokud  jste si při pádu poškodil oblečení nebo třeba hodinky. 

Vyžádejte se u lékaře veškerou lékařskou dokumentaci, protokol o dopravní nehodě od policie, případně další dokumenty související s vaší dopravní nehodou. Vše probereme osobně.

Poradna poškozeného

Odškodnění za újmu na zdraví pro spolujezdce při dopravní nehodě

Při dopravní nehodě způsobené řidičem se zranil spolujezdec.Je léčení hrazeno z pov.ručení?

Autor dotazu: Jaromír Táborský

Vážený pane Táborský,

děkujeme za váš dotaz. Ano, standardně lze nároky spolujezdce nárokovat z povinného ručení viníka. Záleží však na mnoho detailech, takže bez znalosti bližších informací vám nemůžeme poskytnout přesnější informace.

Od roku 2014 platí nová pravidla pro odškodňování újem na zdraví a praxe ukazuje, že poškození sice získávají výrazně vyšší odškodnění, než dříve, je však stále důležitější způsob vyčíslení a uplatnění nároků. Nároky za odškodnění vytrpěné bolesti, ošetřovné, a některé další, pojišťovny totiž poměrně výrazně krátí, nebo je dokonce nepřiznávají vůbec. Našim klientům pomáháme uplatnit všechny jejich nároky v plné výši. Předem naši klienti neplatí žádné poplatky.

Začátkem týdne by se s vámi spojila telefonicky naše kolegyně. Probere s vámi detaily a zároveň i možnosti, jak vám případně můžeme pomoci s řešením nároků samotných.

Poradna poškozeného

Smrtelná dopravní nehoda

Dobrý den, Při dopravní nehodě, kdy řidič autobusu nedal přednost osobnímu automobilu nám tragicky zahynula sestra, která čekala miminko a její dvouletý chlapeček utrpěl úraz, byl převezen na nerorochirurgii do Hradce Králové. Naštěstí je už doma v pořádku. Nehoda se stala 25.června. Jak dlouho budeme čekat na soud. Kriminalista, který vyšetřuje nehodu, stále kloudně nic neví..Prosím, poraďte mi, jak postupovat? Otec chlapečka, našeho synovce je sám zdrcený a neřeší nic..Chceme spravedlnost. Zemřela nám maminka, když zesnulé naší sestřičce bylo 6 let a zůstali jsme 4 děti bez mámy a vždycky nás drželo to, že se máme navzájem. Prosím, pomozte.
Děkuji velice, s pozdravem K. D.

Autor dotazu: Dagmar Křivinková

Dobrý den,

děkujeme za váš dotaz. Takto složité a tragické situace nemůžeme bohužel řešit jednoduchými odpověďmi přes poradnu. Shodou okolností pojedeme s kolegou zítra navečer přes Svitavy a Litomyšl dále na Prahu. Pokud budete mít čas, můžeme se setkat ve Svitavách a domluvit se na dalším postupu. Případně si můžeme zatelefonovat. Zastupujeme i několik poškozených, kteří mají podobně těžký osud jako vy a vaše rodina. A v rámci možností daných zákonem dokážeme pomoci, jak v jednání s policíí a viníkem, tak následně se soudy i pojišťovnami.

Poradna poškozeného

Úraz chodce a nároky na odškodnění

Dobrý den, měla jsem minulý týden dopravní nehodu - do mě jako chodce na parkovišti nacouvala řidička auta a způsobila mi zlomeninu ruky - člunkové kosti v zápěstí. S jednou rukou budu dle informace doktora vyřazena z provozu 2-4 měsíce. Vše šetří policie jako trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Můj dotaz zní: jakým způsobem a do kdy musím podat žádost o náhradu škody, zda policii nebo pojišťovně řidičky a na co všechno mám nárok? Bolestné asi vyčíslí lékař, náklady na pomoc při mé práci OSVČ - účetní a při zvládání domácnosti, psa, kočky, zahrady atd. si vyčíslím asi sama, ale mám nárok i na duševní újmu? S letošním létem se můžu rozloučit, nemůžu jet na plánovanou cyklistickou dovolenou, nemůžu se koupat atd. Jakým způsobem se tyto peníze počítají? Děkuji za odpověď.

Autor dotazu: Jana Procházková

Vážená paní Procházková,

děkejeme za váš dotaz. Pokud budete nároky uplatňovat v rámci trestního řízení, je potřeba je vyčíslit a uplatnit nejpozději před zahájením hlavního líčení. Soudci v trestním řízení však o těchto, hlavně nemajetkových nárocích obvykle rozhodují neradi, a odkazují poškozené na civilní řízení. Proto se nároky standardně paralelně řeší i přímo s pojišťovnou viníka, případně viníkem. Část nároků je řešena v rámci odškodnění vytrpěné bolesti, část potom v rámci ztížení společenského uplatnění. Pokud prokážete i psychickou újmu, lze nárokovat i tu. Ta se nijak nepočítá, je to individuální, a je těžké ji uplatnit. Většinou se poškození musejí o tento nárok soudit. Pokud v souvislosti s následky nehody navštěvujete psychologa nebo psychiatra, lze uvažovat i o odškodnění této nemajetkové újmy na zdraví. Samozřejmostí je ušlá mzda, majetková škoda a náklady spojené s léčením.

Jednuše se to řekne, hůře se však všechny nároky vyčislují a uplatňují. Největší problém bývá v tom, že ošetřující lékaři, kteří posudky standardně zpracovávají, nemají na přípravu kapacitu, někdy ani potřebné znalosti (od dubna 2014 se používá nová metodika, kterou ne všichni lékaři plně ovládají), a to zraněné účastníky dopravních nehod v konečném důsledku velmi poškozuje. Pokud je nehodový děj nesporný a bude se řešit pouze výše trestu pro viníka, bývá nejsnažší řešit nároky přímo s pojišťovnou. Nicméně vyžadovalo by to podrobnější analýzu podkladů. Zároveň je třeba počítat s obstrukcemi pojišťovny, ta chce platit co nejméně.

Naprostá většina klientů, které zastupujeme, získavají v konečném důsledku podstatně vyšší odškodnění, než když bojují s viníkem, resp. pojišťovnou sami. Máme vlastní spolupracující znalce a advokáty. Pokud máte zájem o bližší informace k podmínkám řešení nároků poškozených přes naši společnost, kontaktujte mě. Po doložení základní dokumentace vám přpravíme s kolegy individuální nabídku.

Poradna poškozeného

Odškodnění za újmu při dopravní nehodě

Dobrý den chtěla bych se zeptat pritel měl nehodu 18.7.2014 když jel z pohovoru paní ho sundala autem kdyz jel na motorce pani dostala podminku 2 roky pritel podstoupil operaci mel otevrenou zlomeninu berce od pojišťovny mu byla vyplacena castka necelych 50tisic letos v dubnu podstupoval tu samou operaci kvuli spatnemu srustani chci se zeptat na co vse ma narok zadame o náhradu ztráty na výdělku jel z pohovoru a mel nastoupit 1.8.2014 mame i smlouvu od zaměstnavatele zadame znovu i o bolestne, muzeme zadat psychickou ujmu , , ztíženíspolečenského uplatnění a zvyseni bolestného? Pritel je od 18.3.2015 invalidnim Děkuji pěkně Iva Schwarzerová

Autor dotazu: Iva

Dobrý den,

ano, všechny  nároky,  které  uvádíte,  může  váš  přítel  uplatňovat, a  to včetně ušlé mzdy  z pracovního  poměru a některé  další  nároky jako např.  ošetřovné, cestovné,... U uplatnění  nároků z uzavřené, ale nerealizované  pracovní smlouvy,  je však  třeba zjistit více  informací, a  podle  toho  zvolit  strategii pro uplatnění  nároku na ušlou mzdu.  V daném  případě jen ušlá mzda  za  dobu  do uznání  invalidního  důchodu,  odškodnění za vytrpěnou bolest  a náklady související s léčením budou zřejmě v řádu  několik set tisíc korun.  Pokud  jde o odškodnění za trvalé  následky a  rentu, může se  teoreticky  jednat  o částky ještě  vyšší. Pokud  jde  o psychickou újmu, bude  ji nutné  doložit,  ideálně lékařskými  zprávami z léčení. Psychickou újmu neboli duševní  útrapy mohou nárokovat i  osoby blízké,  což se může vztahovat  i  na vás.

 

Poradna poškozeného

Napište nám

Ozveme se Vám do 24hodNavštivte oblast svého zájmu


e-pracovniuraz.cz e-dopravninehoda.cz e-nahradaskody.cz e-odskodneni.cz

Kontakt

European Compensation Services s.r.o.

Praha 1, Revoluční 1082/8, PSČ 110 00

Email: info@eucs.cz
Volejte zdarma: 800 611 711

Napište nám
Naše webové stránky používají soubory cookies za účelem zlepšení uživatelské zkušenosti. Pokračováním souhlasíte s nastavením cookies.
Toto nastavení budete moci kdykoliv změnit. Souhlasím