Pohledávky

Dluží vám někdo? Firma nebo třeba soused? Bývalý "kamarád"? Někdy jsou pohledávky vymahatelné jednoduššeji, než si myslíte. Zeptejte se nás na cokoliv, co je týká pohledávek. 

 


Vymáhání dluhu

Dobrý den,
před časem jsem půjčil osobě, které jsem důvěřoval, 250 tisíc Kč. Přestože jsem byl schopen doložit půjčku smlouvou, nemohl jsem se s dlužníkem dohodnout na splacení půjčky. Neustále se na něco vymlouval. Došla mně trpělivost, proto jsem se obrátil na internetovou agenturu, která se chlubila, že více než 90 % půjček vymůže (bez soudu), a to bezplatně. Zjistil jsem však, že jsem si nepomohl, neboť po podpisu smlouvy se nic nedělo, agentura po mně chtěla jen další poplatky za zvýhodněné služby. Věřiteli pouze poslala dopis a dlužnou částku zdvojnásobila. Co mám prosím dělat?

Autor dotazu: Dušan K.

Naši specialisté na pohledávky vás budou kontaktovat, aby s vámi dohodli optimální postup. Nejprve bude třeba posoudit obsah smlouvy, kterou jste uzavřel s dlužníkem a následně také s agenturou. Velmi pravděpodobně bude nutné nárok uplatnit soudně a následně vymáhat v rámci exekuce. 

Poradna poškozeného

Promlčení pohledávky

Co mohu udělat pro to, aby nedošlo k promlčení mojí pohledávky?

Autor dotazu: Lucie D.

Jediným jistým řešením je uplatnění pohledávky u soudu nebo jiného orgánu (např. rozhodčího) návrhem na zahájení řízení.

Poradna poškozeného

Platnost postoupení pohledávky

Dobrý den, koupil jsem pohledávku, a mám dotaz. Kolega mi říkal, že původní věřitel má prodej pohledávky oznámit dlužníkovi, jinak je postavení nového věřitele nevýhodné. Pokud ale původní věřitel prodej pohledávky dlužníkovi neoznámí, mohu to já jako nový vlastník pohledávky napravit?


Autor dotazu: Marek D.

Postoupení pohledávky je účinné vůči dlužníkovi až poté kdy je mu postupitelem (původním věřitelem) postoupení oznámeno. Zákon dává možnost též postupníkovi (novému věřiteleli), aby postoupení pohledávky prokázal dlužníkovi. Zde tedy nestačí pouhé oznámení, ale je třeba prokázání postoupení, např. uzavřenou smlouvou o postoupení.

Přečtěte si celou odpověď našich právníků

Poradna poškozeného

Postoupení pohledávky bez souhlasu dlužníka

Dobrý den, došlo k postoupení pohledávky, avšak dlužník tvrdí, že nevyslovil s postoupením pohledávky souhlas, je jeho souhlas nutný?

Autor dotazu: Lukáš R.

Souhlas dlužníka s postoupením pohledávky nutný není, nicméně podle zákona nelze postoupit pohledávku, jestliže by postoupení odporovalo dohodě s dlužníkem. Pokud se tedy postupitel dohodl s dlužníkem, že určitou pohledávku nelze převést, pak postoupení není platné.

Poradna poškozeného

Promlčení nároku na náhradu škody, o kterém bylo rozhodnuto soudně

Soud vydal v můj prospěch rozsudek, kterým uložil dlužníkovi nahradit mi škodu, kterou mi způsobil. Bohužel jsem v této věci nic neučinila po dobu více než 5 let. Bojím se že je to již promlčeno.

Autor dotazu: Alice F.

Nikoliv, v případě kdy byla pohledávka přiznána pravomocným soudním rozhodnutím, promlčecí doba činí 10 let. Tedy je zde ještě časová rezerva k provedení výkonu rozhodnutí.

Poradna poškozeného

Předchozí 1 2 Další

Napište nám

Ozveme se Vám do 24hodNavštivte oblast svého zájmu


e-pracovniuraz.cz e-dopravninehoda.cz e-nahradaskody.cz e-odskodneni.cz

Kontakt

European Compensation Services s.r.o.

Praha 1, Revoluční 1082/8, PSČ 110 00

Email: info@eucs.cz
Volejte zdarma: 800 611 711

Napište nám
Naše webové stránky používají soubory cookies za účelem zlepšení uživatelské zkušenosti. Pokračováním souhlasíte s nastavením cookies.
Toto nastavení budete moci kdykoliv změnit. Souhlasím