Tag: odpovědnost zaměstnavatele

Vážný pracovní úraz s trvalými následky

Dobrý den,měl jsem prěd rokem vážný pracovní úraz.Při práci mě srazil kamion,Nedostal jsem žádné bolestné ani za trvalé následky a zajímá mě,zda mohu požadovat náhradu od zaměstnavatele,nebo od pojištovny pachatele,který byl odsouzen.Přišel jsem o nohu,zlomené hrudní obratle atd.poradte prosím.Děkuji Haverland Jiří

Autor dotazu: Haverland Jiří

Vážený pane Haverlande,

děkujeme za váš dotaz. Nároky lze uplatnit jak u viníka přímo, tak u jeho pojišťovny, ale i u vašeho zaměstnavatele, pokud jde tedy o pracovní úraz. Procesně jsou v řešení různé rozdíly a i výše odškodnění může být různá, podle toho kde a jak budete nároky uplatňovat. Pro posouzení vašich nároků od vás budeme potřebovat více informací. V pondělí vás budeme kontaktovat.

Poradna poškozeného

Odpovědnost zaměstnavatele za pracovní úraz

Dobrý den, můj zaměstnavatel je soukromý podnikatel a má dvě firmy. Má pracovní pozice je řidič v jedné z jeho firem. Na druhou firmu si pořídil prostory, které byly potřeba zrekonstruovat. Při nařízené práci v těchto prostorech jsem si propíchl nohu hřebíkem. Po návštěvě v nemocnici, jsem zaměstnavateli odevzdával lékařskou zprávu a podklady na neschopnost práce. Zaměstnavatel se na mě obořil slovy: "proč jsi to nahlásil jako pracovní úraz? Toto není Tvá pracovní pozice, a ty jsi tam neměl co dělat.Ty prostory kde jsi pracoval, nejsou ještě evidovany jako provozovna. Budu muset sepsat papíry, že jsi tam byl jen na brigádě." Jak se mám t této situaci zachovat?

Autor dotazu: Jakub V.

Dobrý den,

Pokud  jde skutečně o nařízenou práci,  může  mít  kromě  pracovního  úrazu  problém  zaměstnavatel i  s tím, že se  de  facto jedná o pracovní cestu. I  pokud  by  tomu  tak  nebylo,  lze  asi  z okolností prokazovat, že jde  o  úraz  "při  plnění  pracovních  úkolů nebo  v přímé souvislosti  s ním"  (§ 380 zákoníku  práce). Muselo  by  se prokázat,  že vám zaměstnavatel  uložil tuto práci konat, že o jejím  výkonu  věděl,  že mu  poskytl pomůcky a  instrukce (popřípadě vám na  toto "pracoviště" zajistil  dopravu),  apod. Toto  obvykle bývá  prokazatelné, proto  bude zaměstnavatel  nucen řešit v režimu  pracovního  úrazu. Pokud byste potřeboval odbornou pomoc při uplatnění vašich práv, neváhejte nás kontaktovat.

Poradna poškozeného

Napište nám

Ozveme se Vám do 24hodNavštivte oblast svého zájmu


e-pracovniuraz.cz e-dopravninehoda.cz e-nahradaskody.cz e-odskodneni.cz

Kontakt

European Compensation Services s.r.o.

Praha 1, Revoluční 1082/8, PSČ 110 00

Email: info@eucs.cz
Volejte zdarma: 800 611 711

Napište nám
Naše webové stránky používají soubory cookies za účelem zlepšení uživatelské zkušenosti. Pokračováním souhlasíte s nastavením cookies.
Toto nastavení budete moci kdykoliv změnit. Souhlasím