Dopravní nehoda v zahraničí a odškodnění

Cestování autem je 62× nebezpečnější než létání. I přes to stovky tisíců Čechů vyrazí každý rok na dovolenou nebo služební cestu po silnici. Jenže dlouhé hodiny za volantem, únava, vyčerpání a snížená pozornost si často vyberou svou daň. Proto je dobré vědět, jak řešit dopravní nehodu na území cizího státu, kam volat, co podepsat a co ne, a na koho se obrátit v případě odškodnění.

Dopravní nehoda v Německu, Itálii, Rakousku, Chorvatsku a dalších zemích

Řešení dopravní nehody v zahraničí se řídí právním řádem státu, ve kterém k autonehodě došlo. Stane-li se tedy autonehoda v Německu, je pro její řešení rozhodný právní systém Neměcka apod.

Jak postupovat v případě nehody v zahraničí?

 1. Ihned po dopravní nehodě zajistěte bezpečnost na místě nehody. Rozsviťte výstražná světla a umístěte trojúhelník (v některých zemích je nutné umístit trojúhelníky dva. Proto si nastudujte předpisy zemí, přes které budete projíždět.
 2. Zkontrolujte, zda byl někdo zraněn, poskytněte první pomoc a volejte záchrannou službu. V případě neposkytnutí první pomoci a nepřivolání záchranné služby vám hrozí trestní postih.
 3. Je vhodné přivolat místní policii. Ne v každé zemi je to povinné, protože policie v některých zemích řeší jen skutečně vážné nehody.
 4. Pokud je na místo nehody přivolána policie, je obvykle nehoda zaznamenána do protokolu. Pokud nebudete 100% rozumět textu v dokumentu, trvejte na přivolání tlumočníka. V žádném případě nejste povinni dokument podepsat, pokud nerozumíte textu v něm.
 5. Pokud na místo nehody není přivolána policie, je potřeba, abyste s dalšími účastníky nehody určili viníka a sepsali záznam o autonehodě. V rámci EU sepište záznam do jednotného evropského formuláře, který by měl být ve výbavě každého vozidla.
 6. Místo nehody ze všech možných stran nafoťte a pořiďte video. Obejděte místo nehody a natočte ho kolem dokola. Zaberte jednotlivě jak místo, tak i poškozená vozidla. Vezměte si kontaktní údaje na svědky a vyměňte si pojistné údaje.
  TIP: Řešení dopravní nehody v zahraničí vám usnadní asistenční služba. Poskytne vám konzultaci a doporučí nejlepší možný postup. Číslo na svou asistenční službu najdete v Zelené kartě povinného ručení vašeho vozidla.

Vymáhání odškodnění po dopravní nehodě v zahraničí

Je podstatně snazší vymoci odškodnění od viníka dopravní nehody nebo jeho pojišťovny v rámci zemí EU než mimo EU. Jelikož se odškodňovací proces včetně samotného odškodnění řídí právním systémem daného státu, ve kterém se autonehoda stala, je důležité znát jejich zákony a postupovat dle nich.

Jakým způsobem můžete získat odškodnění?

 • Kontaktujte zahraniční pojišťovnu viníka autonehody. (Údaje o ní vám poskytne viník na místě nehody.)
 • Obraťte se na Českou kancelář pojistitelů, která vám s řešením pomůže.
 • Odškodnění vám pomůžeme získat my. Spolupracujeme s právníky a advokáty zaměřenými přímo na vymáhání pojistného plnění po dopravní nehodě. Proto pro vás vymůžeme daleko víc peněz než v případě, že budete o odškodné žádat sami.
Chci
poradit
OK

Nejčastější dotazy

Vyberte druh události
Dopravní nehody
Pracovní úrazy
Ostatní
Vyberte téma
Načíst další

Pomůžeme i vám. Napište nám a nalezneme správné řešení.

Vše řešíme diskrétně a s vaším souhlasem.
Vyberte druh události
Dopravní nehody
Pracovní úrazy
Ostatní
Vyberte téma
  Kliknutím můžete zadání změnit
Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle GDPR.
Více info o zpracování osobních údajů zde.
Našim zákazníkům jsme pomohli získat odškodnění v celkové výši
+ 300 000 000 Kč
Naše úspěšnost při vymáhání je
99.22%
Více než
1000
úspěšně vyřešených sporů
s pojišťovnami,
7
neúspěšně řešených,
které naše klienty nestály ani 1 Kč
Co je Poradna poškozeného
a kdo ji provozuje?

Poradna poškozeného zajišťuje profesionální pomoc v těch nejtěžších životních situacích. Je provozována od roku 2012 specializovanou právní společností European Compensation Services s.r.o. = EUCS, která se zaměřuje na pomoc poškozeným, a to díky svému více jak 50 člennému aparátu specializovaných advokátů, soudních znalců, psychologů a lékařů. Za dobu sve existence pomohla spolešnost již více jak 10 000 z vás. Přečtěte si více o společnosti EUCS a o tom, jaké je její poslání.