Bodové ohodnocení bolestného v roce 2022: Dopravní nehody a pracovní úrazy
Bodové ohodnocení bolestného po dopravní nehodě vychází z Metodiky Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na…
Pokračovat v čteníStal se vám úraz v zaměstnání? Poradíme vám, na co máte od svého zaměstnavatele nárok.
Pracovní úraz je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, které mu byly způsobeny při plnění pracovních úkolů nebo na akcích pořádaných zaměstnavatelem. Za pracovní úraz je považováno jak poranění o nářadí či stroj ve výrobě, tak i vyvrtnutý kotník v kanceláři. Stejně tak je pracovní úraz zranění na firemním teambuildingu. Naopak úraz, který zaměstnanec utrpí na cestě z nebo do práce, se za pracovní úraz nepovažuje.
Za pracovní úraz odpovídá zaměstnavatel a je povinen nahradit veškerou újmu, kterou zaměstnanec v důsledku úrazu utrpí, jak újmu na zdraví, tak majetkovou škodu. Zaměstnavatel se odpovědnosti za škodu může zprostit pouze výjimečně, a to především v případech, kdy prokáže, že k úrazu došlo v důsledku porušení předpisů bezpečnosti práce ze strany zaměstnance.
Při určení výše odškodnění se postupuje podle vládního nařízení č. 276/2015 Sb., které je prováděcím právním předpisem k zákoníku práce, který mimo jiné přesněji popisuje, co je to pracovní úraz. V některých případech je však možné postupovat podle občanského zákoníku a Metodiky Nejvyššího soudu, kdy je odškodnění pro poškozené zpravidla ještě vyšší než podle vládního nařízení.
Váš dotaz: Dobrý den, v listopadu jsem měla pracovní úraz a stále jsem na nemocenské. Vzhledem k tomu, že finanční situace je v tuto chvíli obtížná, žádala jsem svého zaměstnavatele o proplacení náhrady mzdy. Zaměstnavatel mi sdělil, že náhradu mzdy vyplatí až po ukončení pracovní neschopnosti. Co mohu dělat?…
Naše odpověď: Dobrý den, z Vašeho dotazu není zřejmé, zda se jedná o nemocenskou anebo náhradu mzdy do výše Vašeho výdělku před pracovním úrazem. Pokud jde o nemocenskou – tedy náhradu mzdy za dobu pracovní neschopnosti, ze zákona Vám plyne nárok v době pracovní neschopnosti pobírat náhradu mzdy od…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Dobrý den, aktuálně jsem v důchodu, ale našla jsem si přivýdělek jako úklidový pracovník. Většinou mám smlouvu na 1 rok a doposud mi byla vždy prodlužována. Na konci loňského roku jsem utrpěla v práci úraz končetiny a zlomila si kotník. V současné době jsem stále v pracovní neschopnosti.…
Naše odpověď: Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Z pracovního úrazu Vám primárně plynou následující nároky: bolestné; ztížení společenského uplatnění (v případě, že v poúrazovém stavu máte jisté indispozice); náhrada za ztrátu na výdělku; účelně vynaložené náklady spojené s léčením (rehabilitace, léky atp.). Pro…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Dobrý den, v loňském roce jsem utrpěla pracovní úraz kotníku. Podstoupila jsem operaci a byla jsem dlouhodobě v pracovní neschopnosti. Od té doby mám problémy s chůzí a přidaly se i bolesti páteře. Snažila jsem se získat od lékaře podklady pro pojišťovnu, ale řekl mi, že neví, jak dokumenty vyplnit…
Naše odpověď: Dobrý den, v prvé řadě je nutné mít k dispozici veškerou lékařskou dokumentaci, zejména tedy lékařské zprávy, operační protokoly, snímky z rentgenu, rehabilitační zprávy či jiné dokumenty, které by objasňovaly celý průběh Vašeho léčení. Následně by bylo vhodné nechat zhodnotit jednak bolestné, tj.…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Dobrý den, měla jsem pracovní úraz. Pracovní poměr skončil 28. 8. 2022 a dle vyjádření zaměstnavatele nemám kromě neschopenky na nic nárok. Můžete mi prosím poradit?
Naše odpověď: Dobrý den, zde záleží na mnoha faktorech, kdy pro posouzení nemáme dostatek informací. Nicméně obecně platí, že velká plejáda nároků Vám může vzniknout i poté, co jste v zaměstnání skončila. Těmi jsou mimo jiné i nárok na bolestné, cestovné, ošetřovné nebo i náhrada za ztrátu na výdělku po skončení…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiNapište nám a společně najdeme vhodné řešení situace
Poradna poškozeného zajišťuje profesionální pomoc v těch nejtěžších životních situacích. Od roku 2012 je provozována specializovanou právní společností European Compensation Services s.r.o., která se zaměřuje na pomoc poškozeným.
Díky poradně naleznete pomoc u více než 50 specializovaných advokátů, soudních znalců, psychologů a lékařů. Za dobu své existence pomohla společnost EUCS již více než 10 000 z vás. Přečtěte si více o společnosti EUCS a o tom, jaké je její poslání.
O poradněNašim klientům jsme pomohli získat odškodnění v celkové výši přes 750 milionů korun. Pomůžeme i Vám.
Zúčastnili jsme se více než 1 350 sporů. Pouze v 7 případech jsme museli dát za pravdu pojišťovně.
Děkuji za opravdu rychlou odpověď paní Mgr. Janě Anně Morávkové. Včera večer jsem podala Poradně Poškozeného dotaz ohledně mého pracovního úrazu (výron kotníku). Neuplatnila jsem neschopenku, přesto mi ošetřující chirurg řekl, že mám přinést jakýsi formulář z podniku pro pojišťovnu, vůbec mě nenapadlo, že bych měla na něco nárok. Můj zaměstnavatel se s takovým případem prý zatím nesetkal. Určitě dám vědět, jak jsem dopadla s žádostí o bolestné. Ještě jednou moc děkuji paní Mgr. Jano Anno Morávková za Vaši rychlou reakci :), přeji jen to dobré a zdravím Dana Houšková.
Zákazník Poradny