+ 420 800 611 711 (po - pá, 8-18)
Volejte zdarma, pondělí - pátek, 8:00 - 18:00
Chci poradit

Každý rok vyráží stovky tisíc Čechů do zahraničí, ať už na dovolenou, nebo za prací. Dlouhé hodiny za volantem, vyčerpání a snížená pozornost si často vyberou svou daň. Proto je dobré vědět, jak řešit dopravní nehodu na území cizího státu a na koho se obrátit v případě odškodnění.

Jakým právem se řídí řešení nehody v zahraničí?

Řešení dopravní nehody v zahraničí se řídí právním řádem státu, ve kterém k autonehodě došlo. V rámci Evropské unie je díky sjednocenému formuláři pro hlášení škody řešení nehody jednodušší, než ve státech mimo Evropskou unii. Existují ale pravidla, která jsou obecně platná, ať se vám nehoda stane kdekoli.

Jak postupovat v případě nehody v zahraničí?

  • Ihned po dopravní nehodě zajistěte bezpečnost na místě nehody. Rozsviťte výstražná světla a umístěte trojúhelník (v některých zemích je nutné umístit trojúhelníky dva. Proto si nastudujte předpisy zemí, přes které budete projíždět.
  • Zkontrolujte, zda byl někdo zraněn, poskytněte první pomoc a volejte záchrannou službu. V případě neposkytnutí první pomoci a nepřivolání záchranné služby vám hrozí trestní postih.
  • Je vhodné přivolat místní policii. Ne v každé zemi je to povinné, protože policie v některých zemích řeší jen skutečně vážné nehody. Pokud si nejste jistí, raději policii vždy přivolejte a s vozidlem do jejího příjezdu nemanipulujte.
  • Pokud je na místo nehody přivolána policie, je obvykle nehoda zaznamenána do protokolu. Pokud nebudete 100% rozumět textu v dokumentu, trvejte na přivolání tlumočníka. V žádném případě nejste povinni dokument podepsat, pokud nerozumíte textu v něm.
  • Pokud na místo nehody není přivolána policie, je potřeba, abyste s dalšími účastníky nehody určili viníka a sepsali záznam o autonehodě. V rámci EU sepište záznam do jednotného evropského formuláře, který by měl být ve výbavě každého vozidla.
  • Místo nehody ze všech možných stran nafoťte a pořiďte video. Obejděte místo nehody a natočte ho kolem dokola. Zaberte jednotlivě jak místo, tak poškozená vozidla, tak i detaily jednotlivých poškození. Vezměte si kontaktní údaje na svědky a vyměňte si pojistné údaje.

TIP: Řešení dopravní nehody v zahraničí vám usnadní asistenční služba. Poskytne vám konzultaci a doporučí nejlepší možný postup. Číslo na svou asistenční službu najdete v Zelené kartě povinného ručení vašeho vozidla.

Vymáhání odškodnění po dopravní nehodě

Je podstatně snazší vymoci odškodnění od viníka dopravní nehody v rámci zemí EU, než mimo EU. Jelikož se odškodňovací proces včetně samotného odškodnění řídí právním systémem daného státu, ve kterém se autonehoda stala, je důležité znát jejich zákony a postupovat dle nich.

  • Kontaktujte zahraniční pojišťovnu viníka autonehody. Údaje o ní vám poskytne viník na místě nehody.
  • Obraťte se na Českou kancelář pojistitelů, která vám s řešením pomůže.
  • V případě, že došlo při nehodě k újmě na zdraví, je vhodné se rovnou obrátit i na specializovanou mezinárodní advokátní kancelář se sídlem v ČR.

 

Pokud jste se stali obětí nezaviněné dopravní nehody v zahraničí, při které došlo k újmě na zdraví, můžete využít také pomoc Poradny poškozeného. Rádi se Vám budeme věnovat.

Další novinky

20. října 2021

Jak se řeší totální škoda na vozidle: Kdy nastává v havarijním pojištění a povinném ručení?

Totální škoda na vozidle je jedno z nejčastějších témat, se kterým se na nás v Poradně…

Pokračovat v čtení
28. září 2021 Dopravní nehody

Po tragické dopravní nehodě jsme pro Kláru a její rodinu získali odškodnění 25 000 000 Kč

Třiadvacetiletá Klára se před třemi lety vracela domů z dovolené se svým přítelem. Při…

Pokračovat v čtení
7. září 2021

Dopravní nehoda se zraněním: Víte, jaké jsou vaše nároky na odškodnění?

Dopravní nehoda se zraněním může nepříjemně zasáhnout do osobního i pracovního života každého…

Pokračovat v čtení
Více novinek

Kontakt

+420 800 611 711

Volejte zdarma od pondělí do pátku mezi 8:00 a 18:00.

poradna@eucs.cz

Pište kdykoliv. Zpravidla odpovídáme do 24 hodin.

Jeseniova 245/1, Praha

Hlavní kancelář, osobní schůzka možná po předchozí domluvě.

European Compensation Services s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 24293326, DIČ CZ24293326

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 193744

EUCS Osobní likvidátor s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 07471645, DIČ CZ07471645

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 301580

EUCS Analytics s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 07968442, DIČ CZ07968442

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 310708