Co je regresní nárok pojišťovny? 5 nejčastějších otázek a odpovědí
Mgr. Lenka Šimková, JUDr. Jakub Tázler, 8. prosince 2020
Každý vlastník motorového vozidla v České republice je povinen uzavřít takzvané povinné ručení. Jedná se o zákonem nařízené pojištění, které se vztahuje k odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. V případě dopravní nehody plní vzniklé nároky za pojištěného pojišťovna. V některých případech může však uplatnit regresní právo na náhradu újmy. Co to znamená?
1. Regresní nárok pojistitele: Jaký je základní princip?
Regresní právo pojistitele lze stručně definovat jako právo na úhradu částky vyplacené poškozenému. Regresní právo se uplatňuje vůči pojištěnému nebo provozovateli, za kterého pojišťovna plnila vzniklé nároky. S „regresy“ se můžeme setkat například i v oblasti zdravotního či majetkového pojištění, nejčastěji se ale v praxi uplatňují v souvislosti s výše uvedeným povinným ručením.
2. Od čeho se odvíjí regresní nárok pojišťovny při dopravní nehodě?
Regresní nárok pojišťovny vychází ze zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, konkrétně je mu věnován § 10. Z jeho úvodní formulace „Pojistitel má proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil, jestliže prokáže, že pojištěný…“ vyplývá, že důkazní břemeno je v daném případě vždy na straně pojišťovny. Je nutné říct, že ne vždy se pojišťovny snaží regresní nárok uplatnit oprávněně.
3. Kdy bude regresní právo nejčastěji využito?
Zmíněný paragraf dále vyjmenovává situace, kdy může pojišťovna regresní právo využít. Jedná se zejména o úmyslné způsobení újmy, ztížení nebo znemožnění řádného šetření nehody, způsobení újmy provozem vozidla, které pojištěný použil neoprávněně, odmítnutí zkoušky na přítomnost alkoholu bez zřetele hodného důvodu, řízení vozidla bez příslušného oprávnění nebo v době zákazu této činnosti, řízení pod vlivem alkoholu a další případy.
TIP: Přečtěte si článek o tom, že jedno pivo za volantem může stát i miliony korun.
Dále se zde uvádí, že pojistitel má právo na náhradu, jestliže prokáže, že pojištěný porušil základní povinnost týkající se provozu na pozemních komunikacích tím, že provozoval vozidlo, které svojí konstrukcí nebo technickým stavem neodpovídá požadavkům bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích nebo jehož technická způsobilost k provozu nebyla schválena.
V takovém případě je třeba dokázat, že toto porušení bylo v příčinné souvislosti se vznikem újmy, kterou je pojištěný povinen nahradit.
Příklad z praxe: Získali jsme pro klienty 3 000 000 Kč navzdory alkoholu v krvi oběti
Náš výčet není zcela úplný a zájemcům o problematiku určitě doporučíme příslušný zákon k prostudování.
4. Jakou bude mít regresní náhrada výši?
Regresní náhrada může být vyžadována pouze do výše částky, která byla vyplacena poškozenému. Není možné ji jakýmkoli způsobem navyšovat.
5. Je stanovena nějaká lhůta promlčení regresního nároku pojišťovny?
Regresní nárok pojišťovny vůči pojištěnému je originárním (samostatným) nárokem pojistitele vyplývajícím ze zvláštní právní úpravy a pojistné smlouvy a promlčuje se v obecné tříleté lhůtě stanovené v občanském zákoníku.
Potřebujete poradit v souvislosti s dopravní nehodou? Neváhejte se na nás obrátit, položení dotazu je zcela zdarma.
Další novinky
Po autonehodě jsme pro zraněného Tomáše získali celkem 649 096 Kč
Tomáš, kondiční trenér sportovního klubu, se po dlouhém pracovním dni vydal na cestu domů, když mu…
Pokračovat v čteníŠanci na nadějnou sportovní kariéru překazila dopravní nehoda. Pro zraněnou Terezu jsem získali odškodnění ve výši 1 946 750 Kč
Byl to jeden z těch chladných zimních dnů, kdy se město pokryje tenkou vrstvou sněhu. Tereza,…
Pokračovat v čteníPo srážce autem na cyklostezce jsme pro zraněnou Martinu získali 2 570 190 Kč
Slečna Martina, milovala brusle a jezdívala na nich celé léto do práce. Měla tu výhodu, že její…
Pokračovat v čteníPomůžeme i vám
Napište nám a společně najdeme vhodné řešení situace