+ 420 800 611 711 (po - pá, 8-18)
Volejte zdarma, pondělí - pátek, 8:00 - 18:00
Chci poradit
Všechny novinky

Nadstandardní ošetřovné pro pana Josefa. Odškodnění cyklisty bez helmy však nemusí být stoprocentní

Mgr. Lenka Šimková, JUDr. Jakub Tázler, Mgr. Jana Pošvecová, 23. března 2021

Dopravní nehody Zranění při dopravní nehodě Odškodnění úrazu chodce nebo cyklisty

Cyklisté patří mezi běžné účastníky silničního provozu a dopravní nehody se bohužel nevyhýbají ani jim. Pana Josefa srazil řidič osobního automobilu a způsobil mu několik poranění, se kterými se léčil tři měsíce. Přes Poradnu nás oslovila dcera poškozeného, paní Lenka. Jak jsme jim v případu pomohli?

Pan Josef již oslavil osmdesáté narozeniny, ale stále je velmi aktivní. Při jedné z jeho pravidelných vyjížděk na kole ho srazilo auto. Jeho řidič pana Josefa, který jel po hlavní silnici, přehlédl a nedal mu přednost při odbočování vlevo. Automobil cyklistu zachytil pravým bokem a zapříčinil jeho pád z kola.

Vážné dopravní nehody s cyklisty: Malý pohled do statistiky

Cyklisté, kteří se pohybují mezi motorovými vozidly, jsou ohroženi zejména z důvodu, že nejsou chráněni vrstvou oceli a vzduchových polštářů, a dopravní nehoda pro ně tak může skončit fatálními následky – vážným zraněním či smrtí.

Při pohledu do statistik můžeme zjistit, že v roce 2020 bylo při dopravních nehodách usmrceno 460 osob a z toho 40 cyklistů. Vážně zraněných jich pak bylo 284, a to z celkového počtu 1 807 vážně zraněných osob při dopravní nehodě.

Pan Josef měl – jak se říká – štěstí v neštěstí. Pohmožděniny, které utrpěl v dolní části zad, na levé straně celého těla a na hlavě, se obešly bez trvalých následků. Po celou dobu o něj pečovala dcera Lenka, se kterou jsme řešili všechny potřebné kroky při jednání s pojišťovnou.

Odškodnění po dopravní nehodě pana Josefa

Uplatněné nároky

Částka

BOLESTNÉ

28 476 Kč

ZNALECKÝ POSUDEK

2 000 Kč

CESTOVNÉ

508 Kč

OŠETŘOVNÉ

37 240 Kč

CELKEM

68 224 Kč

 

Za viníka nehody byl dle protokolu Policie ČR a následně i v trestním stíhání označen řidič osobního automobilu a nároky byly tedy uplatněny z jeho povinného ručení. Dcera pana Josefa se na nás obrátila hned poté, co začala nehodu svého otce řešit. Tato skutečnost pomohla k rychlému výsledku, se kterým byli oba spokojeni.

S vyřízením mého požadavku jsem byla maximálně spokojená. Příjemné jednání a trpělivé vysvětlení všeho, co bylo třeba zařídit. Velké díky za lidský přístup! Lenka K.

Zajímají vás další informace k tématu? Máme je pro vás na stránce věnované úrazu chodce nebo cyklisty.

Odškodnění cyklisty bez přilby a krácení pojistného plnění

Pan Josef nebyl ve svém věku zvyklý používat cyklistickou přilbu a neměl ji tedy ani při dané nehodě. Pojišťovna v jeho případě tuto skutečnost neřešila a pojistné plnění žádným způsobem nekrátila. To ovšem není pravidlem.

Ačkoli se zákonná povinnost používat ochrannou přilbu vztahuje pouze na cyklisty mladší 18 let, některé pojišťovny k její absenci u dospělých účastníků dopravní nehody přistupují „po svém“.

Nepoužití helmy při jízdě na kole mohou označit za takzvané porušení prevenční povinnosti dle občanského zákoníku (dříve ustanovení § 415, nyní ust. § 2900) a za okolnost zakládající spoluvinu na vzniku újmy, respektive zvětšení škodlivého následku (tedy újmy poškozeného).

Z těchto důvodu pak následně poškozeným krátí pojistné plnění. V minulých letech se na stranu pojišťoven v několika rozsudcích postavil i Nejvyšší soud ČR.

Nicméně je potřeba dodat, že soudy mají povinnost v konkrétním případě vždy posoudit individuálně, na kolik se nepoužití přilby podílelo na následcích zranění. Rozhodnutí Nejvyššího soudu tak nelze aplikovat zcela automaticky, ačkoliv nám poskytuje návod, jakým by měly soudy ve skutkově podobných věcech do budoucna rozhodovat.

Z výše uvedených důvodů a zejména také s ohledem na vlastní bezpečnost a ochranu zdraví i života lze však použití ochranné přilby doporučit všem cyklistům bez ohledu na to, že jim zákon od určitého věku tuto povinnost neukládá.

Nevíte, jak postupovat a na co máte nárok po nezaviněné dopravní nehodě, při které došlo ke zranění cyklisty nebo chodce? Nechte si poradit od odborníků.

Další novinky

7. září 2021

Dopravní nehoda se zraněním: Víte, jaké jsou vaše nároky na odškodnění?

Dopravní nehoda se zraněním může nepříjemně zasáhnout do osobního i pracovního života každého…

Pokračovat v čtení
30. června 2021 Ostatní události

AKTUALITA: Jak řešit majetkovou škodu (nejen) po tornádu: 3 hlavní zásady a další rady odborníků

Nedávný úder tornáda na jižní Moravě přinesl rozsáhlé majetkové škody, jejichž vyčíslování stále…

Pokračovat v čtení
22. června 2021 Ostatní události

V domě škodil oheň i voda. Pomáhali jsme s řešením škody, která přesáhla 200 000 Kč

Pan Martin se pustil do rekonstrukce rodinného domu svépomocí i s využitím služeb stavební…

Pokračovat v čtení
Více novinek

Kontakt

+420 800 611 711

Volejte zdarma od pondělí do pátku mezi 8:00 a 18:00.

poradna@eucs.cz

Pište kdykoliv. Zpravidla odpovídáme do 24 hodin.

Jeseniova 245/1, Praha

Hlavní kancelář, osobní schůzka možná po předchozí domluvě.

European Compensation Services s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 24293326, DIČ CZ24293326

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 193744

EUCS Osobní likvidátor s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 07471645, DIČ CZ07471645

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 301580

EUCS Analytics s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 07968442, DIČ CZ07968442

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 310708