+ 420 800 611 711 (po - pá, 8-18)
Volejte zdarma, pondělí - pátek, 8:00 - 18:00
Chci poradit

V České republice platí nulová tolerance alkoholu za volantem. Ale co si budeme povídat... Národ milovníků piva má své „odvážlivce“, kteří si dopřejí desítku k obědu i s vědomím toho, že za chvíli usednou za volant. Dokud se "jednopivař" nestane účastníkem dopravní nehody, nemusí si uvědomit, jak moc mu jedno takové pivo může zkomplikovat život.

Problémem, který tyto jedince může potkat, není jen policejní kontrola, ale především účast na dopravní nehodě, a to zvláště té zaviněné. Český statistický úřad uvádí ve svých souhrnech za rok 2018 celkem 4 626 nehod pod vlivem alkoholu – a to z celkového počtu 104 764.

Co dokáže alkohol za volantem

Společnost BESIP dlouhodobě upozorňuje na zásadní účinky alkoholu, které mají po jeho požití vliv na naši schopnost řídit. Alkohol nejen zpomaluje reakce, ale negativně ovlivňuje i periferní vidění, které je pro bezpečnou jízdu důležité. Zhoršuje schopnost mozku koordinovat svaly, a tím i pohyb celého těla. V neposlední řadě může dodávat nezdravé sebevědomí, které za volant také nepatří.

Je potřeba si uvědomit, že proces zpracování alkoholu je u každého člověka velmi individuální a je ovlivněn množstvím faktorů. Samotné odbourání alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek alkoholu tělo zpracovává v trávicím systému.

Mezi hlavní faktory, které mají vliv na odbourávání alkoholu z těla, patří výška, hmotnost a pohlaví konzumenta, ale také například i rychlost, s jakou člověk alkohol přijme.

Pokud bude náš „jednopivař“ muž s hmotností 75 kg, uvádí se, že alkohol obsažený v půl litru desetistupňového piva mu vymizí z krve za přibližně 1 hodinu a 43 minut. U ženy o váze 60 kg jsou to 2 hodiny a 32 minut.

Nesmíme ale zapomínat právě na výše zmíněnou individualitu celého procesu. Při jakýchkoli pochybnostech se proto určitě vyplatí použít před jízdou ještě alkohol tester.

Nulová tolerance pojišťoven

Nulová tolerance alkoholu za volantem se projevuje i nulovou tolerancí pojišťoven. Pojišťovny považují i jedno pivo k obědu za vědomé a hrubé porušení základních pravidel silničního provozu. Jak již z předchozích článků víme, poškozený účastník dopravní nehody má právo na náhradu vzniklé újmy z povinného ručení automobilu viníka.

Pojišťovna může uplatnit takzvané regresní právo – což znamená, že celou částku vyplacenou poškozenému bude následně vymáhat po viníkovi dopravní nehody, který byl pod vlivem alkoholu.

Pokud se zde jedná jen o poškozené „plechy“, může to být ještě dobré. V případě, kdy dojde navíc k ublížení na zdraví, se může jedno obědové pivko vyšplhat až na milionové odškodnění poškozeného, které může být následně vymáháno po viníkovi dopravní nehody.

Alkohol za volantem při nezaviněné autonehodě

Pokud se vrátíme k úvodu článku, možná vás napadne otázka, jak je to s užitím alkoholu před jízdou a účastí na nezaviněné dopravní nehodě. Není totiž pravda, že by se vina za nehodu dala automaticky přenést na účastníka nehody, u kterého se prokázala konzumace alkoholu.

Při rozhodování o zavinění nehody je vždy třeba určit jednání, které k nehodě jako takové vedlo. Tím může být například jednoznačné nedodržení pravidla pravé ruky. V takovém případě totiž požití alkoholu člověkem, který má při jízdě přednost zprava a kterou nedostal, nemusí mít na nehodu žádný vliv. Nemine ho však správní nebo trestní řízení a sankce za řízení pod vlivem alkoholu.

Stali jste se účastníkem nehody, máte pochybnosti o správném postupu nebo plnění pojišťovny?

Obraťte se na nás!

Další novinky

20. října 2021

Jak se řeší totální škoda na vozidle: Kdy nastává v havarijním pojištění a povinném ručení?

Totální škoda na vozidle je jedno z nejčastějších témat, se kterým se na nás v Poradně…

Pokračovat v čtení
28. září 2021 Dopravní nehody

Po tragické dopravní nehodě jsme pro Kláru a její rodinu získali odškodnění 25 000 000 Kč

Třiadvacetiletá Klára se před třemi lety vracela domů z dovolené se svým přítelem. Při…

Pokračovat v čtení
7. září 2021

Dopravní nehoda se zraněním: Víte, jaké jsou vaše nároky na odškodnění?

Dopravní nehoda se zraněním může nepříjemně zasáhnout do osobního i pracovního života každého…

Pokračovat v čtení
Více novinek

Kontakt

+420 800 611 711

Volejte zdarma od pondělí do pátku mezi 8:00 a 18:00.

poradna@eucs.cz

Pište kdykoliv. Zpravidla odpovídáme do 24 hodin.

Jeseniova 245/1, Praha

Hlavní kancelář, osobní schůzka možná po předchozí domluvě.

European Compensation Services s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 24293326, DIČ CZ24293326

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 193744

EUCS Osobní likvidátor s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 07471645, DIČ CZ07471645

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 301580

EUCS Analytics s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 07968442, DIČ CZ07968442

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 310708