+ 420 800 611 711 (po - pá, 8-18)
Volejte zdarma, pondělí - pátek, 8:00 - 18:00
Chci poradit

Váš dotaz

Dobrý den, měla jsem minulý týden dopravní nehodu. Při chůzi na parkovišti do mě nacouvala řidička auta a způsobila mi zlomeninu ruky. Konkrétně člunkové kosti v zápěstí. S jednou rukou budu dle informace doktora vyřazena z provozu na 2 - 4 měsíce. Vše šetří policie jako trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Můj dotaz zní - jakým způsobem a do kdy musím podat žádost o náhradu škody, zda policii nebo pojišťovně řidičky a na co všechno mám nárok? Bolestné asi vyčíslí lékař, náklady na pomoc při mé práci OSVČ - účetní a při zvládání domácnosti, psa, kočky, zahrady atd. si vyčíslím asi sama, ale mám nárok i na duševní újmu? S letošním létem se můžu rozloučit, nemůžu jet na plánovanou cyklistickou dovolenou, nemůžu se koupat atd. Jakým způsobem se tyto peníze počítají? Děkuji za odpověď.

— Jana

Naše odpověď

Dobrý den, pokud budete nároky uplatňovat v rámci trestního řízení, je potřeba je vyčíslit a uplatnit nejpozději před zahájením hlavního líčení. Soudci v trestním řízení však o těchto, hlavně nemajetkových nárocích obvykle rozhodují neradi a odkazují poškozené na civilní řízení. Proto se nároky standardně paralelně řeší i přímo s pojišťovnou viníka, případně viníkem. Část nároků je řešena v rámci odškodnění vytrpěné bolesti, část potom v rámci ztížení společenského uplatnění. Pokud prokážete i psychickou újmu, lze nárokovat i tu. Ta se nijak nepočítá, je to individuální, a je těžké ji uplatnit. Většinou se poškození musejí o tento nárok soudit. Pokud v souvislosti s následky nehody navštěvujete psychologa nebo psychiatra, lze uvažovat i o odškodnění této nemajetkové újmy na zdraví. Samozřejmostí je ušlá mzda, majetková škoda a náklady spojené s léčením. Jednoduše se to řekne, hůře se však všechny nároky vyčíslují a uplatňují. Největší problém bývá v tom, že ošetřující lékaři, kteří posudky standardně zpracovávají, nemají na přípravu kapacitu, někdy ani potřebné znalosti (od dubna 2014 se používá nová metodika, kterou ne všichni lékaři plně ovládají), a to zraněné účastníky dopravních nehod v konečném důsledku velmi poškozuje. Pokud je nehodový děj nesporný a bude se řešit pouze výše trestu pro viníka, bývá nejjednodušší řešit nároky přímo s pojišťovnou. Nicméně vyžadovalo by to podrobnější analýzu odkladů. Zároveň je třeba počítat s obstrukcemi pojišťovny, ta chce platit co nejméně. Naprostá většina klientů, které zastupujeme, získávají v konečném důsledku podstatně vyšší odškodnění, než když bojují s viníkem, resp. pojišťovnou sami. Máme vlastní spolupracující znalce a advokáty. Pokud máte zájem o bližší informace k podmínkám řešení nároků poškozených přes naši společnost, kontaktujte nás. Po doložení základní dokumentace Vám připravíme s kolegy individuální nabídku.

— Tým Poradny poškozeného

Pomůžeme i vám

Vše řešíme diskrétně. Znění dotazu i naší odpovědi zveřejníme pouze s Vaším souhlasem. Napište nám a společně najdeme vhodné řešení situace.

Kontakt

+420 800 611 711

Volejte zdarma od pondělí do pátku mezi 8:00 a 18:00.

poradna@eucs.cz

Pište kdykoliv. Zpravidla odpovídáme do 24 hodin.

Jeseniova 245/1, Praha

Hlavní kancelář, osobní schůzka možná po předchozí domluvě.

European Compensation Services s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 24293326, DIČ CZ24293326

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 193744

EUCS Osobní likvidátor s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 07471645, DIČ CZ07471645

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 301580

EUCS Analytics s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 07968442, DIČ CZ07968442

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 310708