Nároky z povinného ručení

Každý vlastník nebo provozovatel motorového vozidla musí mít ze zákona povinně sjednané pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla neboli povinné ručení. Na co se povinné ručení vztahuje a jak uplatnit škody z povinného ručení?

Co je to povinné ručení?

Povinné ručení je povinné pojištění, jehož smyslem je nahradit škodu způsobenou provozem vozidla. Z této pojistky se hradí zejména škody na majetku a zdraví.

Jak se liší povinné ručení u různých pojišťoven?

Povinné ručení u jednotlivých pojišťoven se liší zejména cenou. Ta se odvíjí od výše pojistných limitů a závisí na spoustě dalších parametrů. Každá pojišťovna totiž přikládá různým parametrům jinou váhu. Zatímco někde se klade větší důraz na samotné vozidlo (jeho stáří, obsah motoru atd.), jinde je prioritní věk majitele vozidla a jeho bydliště. Nejrizikovější skupinou řidičů jsou totiž osoby do 30 let. Také ve velkých městech je riziko nehody daleko vyšší než na vesnici. Proto u některých pojišťoven může být cena povinného ručení vyšší než u jiných.

Na co vzniká nárok z povinného ručení?

Z povinného ručení viníka nehody se nehradí jen pomačkané plechy na autě nebo motorce, ale také škody na majetku třetích osob a škody na zdraví. Např.:

 • odškodnění za bolest
 • odškodnění za ztížení společenského uplatnění
 • odškodnění za ztrátu na výdělku při pracovní neschopnosti
 • náhrada mzdy po skončení pracovní neschopnosti nebo při invaliditě, tzv. renta
 • duševní útrapy způsobené poškozenému a jeho blízkým
 • jiná nemajetková újma (například pokud těhotná žena zraněná při nehodě neprožije těhotenství tak, jak by mohla nebo zmařená dovolená, a spousta dalších situací)
 • v případě smrtelné nehody náhrada nákladů spojených s výživou pozůstalých a odškodnění duševních útrap pozůstalých
 • náhrada za náklady na léčení zraněné osoby, které byly zaplaceny zdravotními pojišťovnami atd.
 • újma na zdraví spolucestujících
 • odškodnění za újmy vzniklé z provozu nepojištěného vozidla nebo způsobené neznámým viníkem (pokud zároveň dojde k vážné újmě na zdraví)

Na co se povinné ručení nevztahuje?

 • Na škody, které si majitel nebo provozovatel vozidla způsobil sám na svém vozidle nebo zdraví.
 • Na majetkové škody, které vzniknou v důsledku havárie dvou vozidel jednoho vlastníka (na újmy na zdraví se naopak povinné ručení vztahuje na všechny poškozené kromě viníka, a to bez rozdílu, dokonce má nárok na odškodnění vlastník vozidla, jehož provozem mu způsobí újmu jiný řidič).
 • Na poškození nebo zničení vozidla živlem nebo neznámým pachatelem.
 • Pokud způsobí nehodu neznámý viník (od nehody ujede) má poškozený nárok na odškodnění, pouze pokud při nehodě dojde zároveň k vážné újmě na zdraví (pro detailní informace nás kontaktujte).
 • Na krádež vozidla.

Na tyto události je potřeba sjednat si havarijní pojištění.

Jak postupovat při uplatnění škody z povinného ručení u dopravní nehody?

Mnohdy je vymáhání odškodného po pojišťovně viníka velmi zdlouhavé a náročné. Pojišťovna, jako soukromý subjekt, jedná ve většině případů ve svém zájmu, a ne v zájmu poškozeného. Proto doporučujeme využít našich služeb. Díky spolupráci s celou řadou specialistů vám pomůžeme získat to, na co máte ze zákona právo.

Chci
poradit
OK

Nejčastější dotazy

Vyberte druh události
Dopravní nehody
Pracovní úrazy
Ostatní
Vyberte téma
Načíst další

Pomůžeme i vám. Napište nám a nalezneme správné řešení.

Vše řešíme diskrétně a s vaším souhlasem.
Vyberte druh události
Dopravní nehody
Pracovní úrazy
Ostatní
Vyberte téma
  Kliknutím můžete zadání změnit
Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle GDPR.
Více info o zpracování osobních údajů zde.
Našim zákazníkům jsme pomohli získat odškodnění v celkové výši
+ 300 000 000 Kč
Naše úspěšnost při vymáhání je
99.22%
Více než
1000
úspěšně vyřešených sporů
s pojišťovnami,
7
neúspěšně řešených,
které naše klienty nestály ani 1 Kč
Co je Poradna poškozeného
a kdo ji provozuje?

Poradna poškozeného zajišťuje profesionální pomoc v těch nejtěžších životních situacích. Je provozována od roku 2012 specializovanou právní společností European Compensation Services s.r.o. = EUCS, která se zaměřuje na pomoc poškozeným, a to díky svému více jak 50 člennému aparátu specializovaných advokátů, soudních znalců, psychologů a lékařů. Za dobu sve existence pomohla spolešnost již více jak 10 000 z vás. Přečtěte si více o společnosti EUCS a o tom, jaké je její poslání.