+ 420 800 611 711 (po - pá, 8-18)
Volejte zdarma, pondělí - pátek, 8:00 - 18:00
Chci poradit

Odškodnění za smrt při dopravní nehodě

Nevíte, jak postupovat a na co máte nárok po nezaviněné dopravní nehodě, při které došlo k úmrtí blízké osoby? Nechte si poradit od odborníků.

Jak se postupuje při odškodnění pozůstalých?

Při dopravní nehodě, kdy dojde k úmrtí spolujezdce nebo řidiče, který nehodu nezavinil, mají pozůstalí příbuzní a další osoby blízké nárok na odškodnění duševních útrap, pozůstalostní renty a některých dalších nároků. Všechny tyto nároky vznikají ze zákona, konkrétně podle občanského zákoníku. Poškození pozůstalí mohou všechny svoje nároky uplatnit u pojišťovny viníka, případně přímo u viníka v rámci trestního řízení nebo navazujícího občanskoprávního sporu. V některých případech je reálné získat i odškodnění nad rámec plnění z povinného ručení. Konkrétní detaily je však vždy nutné konzultovat.

Pokud není spor o zavinění, je pro poškozené nejlepší řešit nárok na odškodnění přímo s pojišťovnou viníka. Je však důležité mít také informace o průběhu trestního řízení, které uplatnění nároku na odškodnění předchází, nebo probíhá souběžně s ním.

Pokud není jednoznačně potvrzeno zavinění, je důležité se trestního řízení aktivně účastnit. Poškození musí v rámci trestního řízení uplatnit všechny nebo část svých nároků ještě předtím, než bude rozhodnuto o vině za nehodu. Svoje nároky musejí uplatnit u soudu nejpozději při zahájení hlavního líčení, což je první jednání u soudu.

Naši spolupracující advokáti jsou připraveni posoudit individuálně každou situaci, a navrhnout nejlepší procesní řešení, které povede k získání odškodnění a uložení trestu viníkovi.

Zjistěte více, jak vám můžeme pomoci

Komu vzniká nárok?

Mezi okruh oprávněných patří nejčastěji nejbližší rodina. Manžel, manželka, děti, rodiče, sourozenci a prarodiče. Ve většině případů lze do okruhu oprávněných zahrnout i strýce, tety, bratrance, sestřenice a nejbližší přátele.

Odškodnění za smrt blízké osoby

Pozůstalí mají v prvé řadě nárok na odškodnění duševních útrap. To jsou velmi individuální nároky, které je nutné správným způsobem vyjádřit a uplatnit. Jedná se o popis újmy způsobené ztrátou blízké osoby. V praxi jde o popis vztahu se zesnulým, informace o detailech jejich soužití, intenzitě citových vazeb, společně tráveném čase, vzájemné materiální nebo citové závislosti, a celá řada dalších podrobností, které ve výsledku vyjadřují nemateriální újmu, která poškozeným vznikla.

Odškodnění duševních útrap se nahrazuje v penězích, i když samozřejmě žádná částka není dost vysoká, aby mohla reálně nahradit ztrátu blízké osoby. Odškodnění za duševní útrapy se pohybuje v řádech vyšších stovek tisíc korun. Výjimečně se částka pohybuje kolem milionu korun pro jednoho poškozeného. Z druhé strany jsou i případy, kdy odškodnění dosahuje pouze desítky tisíc korun. Vše záleží na vyjádření vzniklé újmy. Bohužel nejde o jednoduché situace, ani právně a už vůbec ne emočně. Naši specializovaní kolegové pomáhají pozůstalým v procesu uplatnění těchto nároků tak, aby získali adekvátní odškodnění a nemuseli se trápit komunikací s viníkem a jeho pojišťovnou.

Využijte naše služby i vy

Pozůstalostní renta při smrtelné autonehodě

Mezi další důležitý nárok na odškodnění při usmrcení patří pozůstalostní renta, kterou v praxi získávají pozůstalé děti a manžel nebo manželka. To platí v situaci, kdy poškození byli na zesnulé osobě částečně nebo plně materiálně závislí. Způsob výpočtu zajišťujeme v Poradně poškozeného ve spolupráci se specialisty na výpočet ušlého příjmu. Mezi zákonné nároky patří rovněž vdovský a sirotčí důchod. Tento nárok se vyřizuje přes českou správu sociálního zabezpečení.

Úhrada nákladů na pohřeb

Mezi zákonné nároky patří rovněž úhradu nákladů na pohřeb a s tím související výdaje. Podrobnější informace vám jsme připraveni sdělit telefonicky, e-mailem nebo osobně při sdělení podrobnějších informací ke konkrétnímu případu. Využijte také náš kontaktní formulář níže na stránce.

Jak vám pomůžeme?

Naše pomoc při dopravní nehodě

Uplatňovat oprávněné nároky při nezaviněné dopravní nehodě není rozhodně nic jednoduchého. V praxi je běžné, že se pojišťovny snaží vyplatit co nejmenší pojistné plnění. Většina poškozených netuší, že mají nárok na mnohem vyšší odškodnění a spokojí se s tím, co jim pojišťovna nabídne.

Proto se vždy vyplatí využít zázemí odborníků, kteří se na danou problematiku specializují. Náš více než 50členný tým složený z řad advokátů, soudních znalců, lékařů, psychologů a dalších specialistů, je připravený vám stát oporou. Od roku 2012, kdy jsme poradnu založili, jsme poradili více než 10 000 z vás a vyhráli jsme více než 1 000 sporů.

Právní zastoupení při dopravní nehodě

Poradna poškozeného radí bezplatně lidem, kteří se stali obětí nezaviněné dopravní nehody nebo těžkého pracovního úrazu. V případě potřeby poškozené prostřednictvím svého týmu specialistů zastupuje a pomáhá získat od pojišťovny maximální možné plnění.

Přečtěte si, jak fungujeme a jak vám můžeme pomoci
Chci poradit

Proč má zastoupení smysl?

Přečtěte si, jak jsme pro naše klienty získali o 13 000 000 Kč více, než nárokovali sami.

Přečíst článek

Vaše poslední dotazy

12. července 2015 Dopravní nehody

Váš dotaz: Dobrý den, při dopravní nehodě, kdy řidič autobusu nedal přednost osobnímu automobilu nám tragicky zahynula sestra, která čekala miminko a její dvouletý chlapeček utrpěl úraz. Synovec byl převezen na neurochirurgii do Hradce Králové. Naštěstí je už doma v pořádku. Nehoda se stala 25. června. Jak…

Naše odpověď: Dobrý den, takto složité a tragické situace nemůžeme bohužel řešit jednoduchými odpověďmi přes poradnu. Shodou okolností pojedeme s kolegou zítra navečer přes Svitavy a Litomyšl dále na Prahu. Pokud budete mít čas, můžeme se setkat ve Svitavách a domluvit se na dalším postupu. Případně si můžeme…

Zobrazit celé znění dotazu a odpovědi

Pomůžeme i vám

Vše řešíme diskrétně. Znění dotazu i naší odpovědi zveřejníme pouze s Vaším souhlasem. Napište nám a společně najdeme vhodné řešení situace.

Kdo Vám radí?

Poradna poškozeného zajišťuje profesionální pomoc v těch nejtěžších životních situacích. Od roku 2012 je provozována specializovanou právní společností European Compensation Services s.r.o., která se zaměřuje na pomoc poškozeným.

Díky poradně naleznete pomoc u více než 50 specializovaných advokátů, soudních znalců, psychologů a lékařů. Za dobu své existence pomohla společnost EUCS již více než 10 000 z vás. Přečtěte si více o společnosti EUCS a o tom, jaké je její poslání.

O poradně

+400 000 000 Kč

Našim klientům jsme pomohli získat odškodnění v celkové výši přes 400 milionů korun. Pomůžeme i Vám.

99,99% úspěšnost

Zúčastnili jsme se 1 358 sporů. Pouze v 7 případech jsme pro klienta nezískali žádné plnění.

Naši klienti a jejich zkušenosti

Dobrý den paní Pavelková, chtěla bych Vám za celou rodinu poděkovat za bezproblémovou spolupráci při vyřizování pojistné události a také za velmi citlivý a trpělivý přístup.V těchto dnech vám přeji především hodně zdraví a optimistickou mysl.
Gabriela P.

Zákazník poradny

Ještě jednou děkuji za naprosto perfektní vyřízení pojistné události. Spolupráce s vámi byla po všech směrech profesionální a sami bychom takto vysoké plnění nejspíš nikdy nezískali.
rodina Opletalova

Klienti

Kontakt

+420 800 611 711

Volejte zdarma od pondělí do pátku mezi 8:00 a 18:00.

poradna@eucs.cz

Pište kdykoliv. Zpravidla odpovídáme do 24 hodin.

Jeseniova 245/1, Praha

Hlavní kancelář, osobní schůzka možná po předchozí domluvě.

European Compensation Services s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 24293326, DIČ CZ24293326

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 193744

EUCS Osobní likvidátor s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 07471645, DIČ CZ07471645

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 301580

EUCS Analytics s.r.o.
Jeseniova 245/1, 130 00 Praha
IČO 07968442, DIČ CZ07968442

Společnost vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 310708